27 września, 2021

Możliwości koparek gąsienicowych

Koparki gąsienicowe, czyli profesjonalne maszyny budowlane, które zamiast opon wyposażone są w gąsienice – stąd ich nazwa – są chętnie wybierane do prac w trudnym i wyboistym terenie. Ich konstrukcja przekłada się na specyfikę działania i sprawia, że potencjał wykorzystania znacząco się poszerza. Co warto wiedzieć o koparkach gąsienicowych?

  1. Do jakich zadań nadaje się koparka gąsienicowa?
  2. Napęd gąsienicowy – specyfika
  3. Zalety koparek gąsienicowych
  4. Koparki gąsienicowe – modele warte uwagi

Koparki gąsienicowe różnią się od tradycyjnych koparek kołowych i koparko-ładowarek przynajmniej pod kilkoma względami. Rozbieżności te są efektem odmiennej konstrukcji maszyny.

Do jakich zadań nadaje się koparka gąsienicowa?

Skąd bierze się popularność koparek gąsienicowych? Ten sprzęt jest szczególnie przydatny na budowach w trudnym terenie. Przemieszczanie i skuteczne działanie na nierównej, grząskiej i nieutwardzonej nawierzchni bywa skomplikowane, a nierzadko również niebezpieczne lub nawet niemożliwe dla koparek kołowych. Wówczas sprawdza się model gąsienicowy – bardziej stabilny, precyzyjny i bezpieczny dla operatora.

Zakres działania koparki gąsienicowej uzależniony jest od konkretnego typu sprzętu. W tej kategorii znaleźć można nie tylko zaawansowane i ciężkie urządzenia przydatne na dużych budowach, ale także lekkie i kompaktowe pojazdy. Kluczowe dla końcowego sukcesu jest dobranie odpowiedniego modelu.

Koparki gąsienicowe sprawdzają się w każdych warunkach terenowych. Sprawnie przemieszczają się na podłożu piaszczystym i błotnistym, po stosie gruzu i w głębokich wybojach. Dzięki temu znajdują zastosowanie w różnych procesach budowlanych i na różnym stopniu zaawansowania budowy. Nadają się do transportu urobku, wykonywania zagłębień o różnym stopniu głębokości oraz wyrównywania terenu. Zakres możliwości jest więc naprawdę szeroki.

Napęd gąsienicowy – specyfika

Analizując parametry koparek gąsienicowych, warto skupić się na tym, co wyróżnia ten właśnie sprzęt, czyli na napędzie. Jego żywotność jest często znacznie lepsza niż trwałość opon – przyjmuje się, że do wymiany powinno dojść po przepracowaniu trzech tysięcy godzin, co oznacza nieprzerwaną pracę przez kilka lat, nawet przy intensywnej eksploatacji.

Gąsienice sprawiają, że koparki, które zostały wyposażone w taki napęd, mogą poruszać się w każdym terenie. Ich właściwości trakcyjne i stabilność są znacznie lepsze niż tradycyjnych kół. O ile koparka kołowa niekoniecznie pokona doły, grząskie błoto czy stosy kamieni, o tyle gąsienicowa poradzi sobie z tak trudnymi warunkami bez najmniejszego kłopotu. Dzieje się tak dlatego, że gąsienicowy układ bieżny rozkłada ciężar maszyny równomiernie na bardzo dużej powierzchni jezdnej. Zwiększona powierzchnia styku zaś to większa przyczepność. W praktyce oznacza to, że koparkom gąsienicowym nie grozi ugrzęźnięcie, wpadnięcie w dół czy poddanie się niestabilności gruntu.

Zalety koparek gąsienicowych

Warto zauważyć, że – w porównaniu do koparko-ładowarek – koparki gąsienicowe mają lepszy zasięg działania oraz większy kąt obrotu łyżki. To ważne parametry w terenach o ograniczonej możliwości działania. Dzięki temu operator ma łatwiejsze zadanie i może działać szybciej przy przerzucaniu urobku z miejsca na miejsce. Koparki gąsienicowe mają również niżej osadzony środek ciężkości, który sprawia, że sprawnie radzą sobie na znacznym stopniu pochylenia i są stabilne.

Oczywiście, zastosowane rozwiązania sprawiają, że sam pojazd jest wolniejszy niż jego kołowy odpowiednik. W praktyce nie ma to jednak dużego znaczenia. Dlaczego? Przede wszystkim koparka kołowa zalicza się do maszyn nieprzeznaczonych do ruchu po drodze. Ograniczenia mobilności sprzętu budowlanego sprawiają, że różnica rozwijanych prędkości wcale nie jest wyraźna. Napęd gąsienicowy oznacza osiągi na poziomie 20 – 35 kilometrów na godzinę, zaś tradycyjne koparki kołowe najczęściej rozwijają zaledwie 40 kilometry na godzinę. Nie jest to duża różnica.

Koparki gąsienicowe mają wiele zalet, między innymi swobodne poruszanie się w trudnym terenie czy wygodny transport nabranego materiału. Odpowiednie dobrane gąsienice umożliwiają pokonywanie niewielkich i dużych przeszkód, które w maszynach kołowych mogłyby skutkować nawet uszkodzeniem części.

Koparki gąsienicowe – modele warte uwagi

Wszystkie koparki gąsienicowe – począwszy od najpopularniejszych, średnich modeli reprezentowanych przez PC128US KOMATSU, po najpotężniejsze maszyny – cechuje duża precyzja i efektywność. Wybór konkretnej stanowi więc efekt skupienia na szczegółowych parametrach.

Dużą popularnością cieszą się koparki KOMATSU, które są ekonomiczne, wydajne i niezawodne. Zapewniają wysoki komfort działania przy niskim zużyciu paliwa. Ciekawe propozycje ma także JCB – z minikoparką najnowszej generacji oraz modelem elektrycznym na czele. Idealnie nadają się one do prac w strefie miejskiej, ponieważ pracują cicho i emitują niewiele zanieczyszczeń. Na rynku liczy się także oferta od VOLVO, czyli koparki gąsienicowe z przestronną kabiną i silnikiem dużej mocy.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *