29 listopada, 2021

Możliwości koparek gąsienicowych

Koparki gąsienicowe cieszą się ogromną popularnością wśród maszyn budowlanych. Ich konstrukcja sprawia, że radzą sobie w warunkach, w których inny sprzęt jest bezsilny. Kiedy warto je wykorzystać? Na jakie zalety i funkcje warto zwrócić szczególną uwagę?

  1. Koparki gąsienicowe – czym się wyróżniają?
  2. Zastosowanie koparek gąsienicowych
  3. Rodzaje i producenci koparek gąsienicowych – przegląd

Koparki gąsienicowe oferuje właściwie każdy znaczący producent sprzętu budowlanego. Dostępne są także w kilku wariantach gabarytowych.

Koparki gąsienicowe – czym się wyróżniają? 

Koparki gąsienicowe, podobnie jak wszystkie inne koparki, są maszynami przeznaczonymi do wykonywania prac ziemnych. Wyróżnia je konstrukcja: zamiast opon znajduje się w nich napęd gąsienicowy umożliwiający pokonywanie dużych przeszkód w terenie. Jednocześnie ciężar pojazdu rozkłada się na znacznie większą powierzchnię, co znacząco poprawia przyczepność i ogranicza poślizg lub ugrzęźnięcie.

Koparki z gąsienicowymi układami jezdnymi mają również znacznie lepsze właściwości trakcyjne niż standardowe koparki osadzone na kołach. Dzięki temu wjadą na plac budowy nawet w najtrudniejszych warunkach.

Zastosowanie koparek gąsienicowych

Koparki gąsienicowe są wykorzystywane przede wszystkim na trudnym podłożu, ale i w sprzyjających warunkach radzą sobie doskonale. Przydadzą się na pierwszych etapach budowy, w czasie których kluczowe jest odpowiednie przygotowanie prostej i równej powierzchni.

Koparki gąsienicowe umożliwiają przede wszystkim bezproblemowe nabieranie urobku i łatwe przenoszenia go na niewielkie dystanse nawet w nie najłatwiejszych warunkach. Pozwala to szybko wyrównać określoną powierzchnię, tworzyć zagłębienia o różnych wymiarach, wykopać fundamenty albo sztuczny zbiornik.

Właściwie dobrane gąsienice bez utrudnień pokonują wiele przeszkód napotkanych na drodze. Niestraszne im zarówno wypukłości, wzniesienia i kamienie, jak i doły oraz gwałtowne obniżenia terenu.

Rodzaje i producenci koparek gąsienicowych – przegląd

Koparki gąsienicowe dostępne są w wielu różnych wariantach: od modeli mikro po potężne maszyny, których masa przekracza 10 ton. Specjaliści zwracają uwagę na sprzęt proponowany przez różnych producentów.

Chętnie wybierane są koparki KOMATSU: od najpopularniejszej PC138US po przeznaczoną do profesjonalnych zastosowań potężną PC1250. Cechuje je wysoka precyzja w działaniu i szybkość, dzięki czemu spełniają wyśrubowane wymagania użytkowników. Dobra wydajność połączona jest z niskim zużyciem paliwa. Maszyny są również wyposażone w komunikację 3G i udoskonalony system bezpieczeństwa.

Minikoparki i koparki standardowe oferuje również JCB.  Swego rodzaju ciekawostkę stanowi minikoparka elektryczna JCB 19C-1. Przeznaczona jest ona głównie do prac w strefie miejskiej, głównie ze względu na wyjątkowo cichą pracę i niską emisję zanieczyszczeń. Wydajność gwarantują systemy optymalizacji energii baterii oraz szybkiego ładowania.

Godne polecenia są także koparki gąsienicowe od VOLVO. Przykładem jest stabilny i efektywny model ECR58D z silnikiem Volvo o mocy 35 kW. Masa i mocne pozwalają na bezpieczne podnoszenie i transport nawet bardzo ciężkich ładunków. Kolejnymi atutami są: udoskonalony układ hydrauliczny i pogrupowane filtry. Przestronna kabina z dużymi oknami i wąskimi słupkami zapewnia dobrą widoczność we wszystkich kierunkach.

 

Jak widać, wybór koparek gąsienicowych jest duży, a możliwości – bez względu na markę – zbliżone. Sugeruj się więc detalami specyfikacji i dobieraj je do zadań, które planujesz wykonać.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *