14 lipca, 2021

Jaki osprzęt roboczy koparki wybrać?

Wybór osprzętu roboczego koparki wpływa na to, jak często będzie można używać sprzętu. Jeżeli więc chcesz kupić koparkę, którą będzie można używać do wielu prac, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na osprzęt roboczy.

 

  1. Jakie są rodzaje osprzętu roboczego koparek?
  2. Istotne informacje na temat koparek
  3. Jakiego producenta wybrać?

Przy wyborze nowej koparki należy oczywiście zwrócić uwagę również na wiele innych rzeczy, jak chociażby rodzaj sprzętu oraz markę producenta. W branży budowlanej w zdecydowanej większości przypadków lepiej postawić na droższe, ale za to wydajniejsze i mniej awaryjne koparki.

Jakie są rodzaje osprzętu roboczego koparek?

Koparki ułatwiają przeprowadzanie robót ziemnych, zwłaszcza że mogą przenosić duże ilości sypkich materiałów. Niezależnie jednak od tego, czy chcesz kupić sprzęt na własność, czy zastanawiasz się nad wynajęciem koparki, musisz zwrócić uwagę na jej osprzęt. Najczęściej wyróżnia się modele przedsiębierne, czyli koparki z możliwością pracy na różnych poziomach (powyżej oraz poniżej poziomu samego urządzenia). Świetnie sprawdzają się wtedy, gdy ze względu na niewielką średnicę otworu trzeba przeprowadzać pracę z zewnątrz. Innym rodzajem osprzętu są koparki przedsiębierne, a więc te sprzęty, które pracują na poziomie wykopu. W ofercie wielu producentów można również znaleźć minikoparki, które świetnie nadają się do pracy w trudno dostępnych miejscach. Należy jednak mieć na uwadze, że ich możliwości są bardzo ograniczone w porównaniu z ciężkimi maszynami budowlanymi.

Istotne informacje na temat koparek

Kolejną rzeczą, którą trzeba mieć na uwadze jest to, że koparki można podzielić ze względu na rodzaj wykonywanej pracy. Jeżeli więc sprzęt ma pracować w trybie ciągłym, musisz rozważyć zakup do sprzętu, który został przystosowany do takich zadań. Częściej jednak stosuje się koparki pracujące w cyklu przerywanym, gdzie po zakończeniu jednej pracy sprzęt wykorzystywany jest do czegoś innego (na przykład po wybraniu ziemi koparka jedzie w inne miejsce, aby ją wyrzucić). W zależności od tego, w jakim terenie chcesz przeprowadzić prace, zwróć również uwagę na rodzaj podwozia koparki. Najpopularniejsze są koparki z własnym napędem, które mają podwozie kołowe lub gąsienicowe. Do specjalistycznych zastosowań można wykorzystać koparki kroczące, które mogą pracować nawet na stromych zboczach. Można też spotkać koparki bez wbudowanego napędu. Są one umieszczane na wagonach kolejowych lub specjalnych przyczepach.

Jakiego producenta wybrać?

Stawiając na markowy sprzęt dobrego producenta unikniesz częstych przestojów związanych z naprawami, a w razie uszkodzenia będziesz mógł bez problemu kupić części zamienne lub skorzystać z pomocy doświadczonego serwisu. Producenci, którzy słyną z oferowania najlepszych koparek to takie firmy jak Caterpillar, Bobcat, JCB oraz John Deere. Zawsze też warto porównać oferty u różnych dystrybutorów, bo czasami ceny są bardzo zróżnicowane i można zaoszczędzić nawet kilka-kilkanaście procent na zakupie nowej koparki, o ile tylko porówna się oferty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *