11 kwietnia, 2020

Dobór łyżek koparkowych do zadań

Wybór właściwej łyżki koparkowej dyktowany jest przede wszystkim danymi technicznymi koparki. Niektóre łyżki są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się w maszynach różnego typu, wiele jednak warunkowanych jest konstrukcją. Znaczenie mają także warunki zastane na placu budowy.

Rozmiar łyżki

Duże znaczenie dla przebiegu prac ma wielkość łyżki. W minikoparce nie można jednak zamontować modelu takiego samego jak w przypadku wielotonowej maszyny. Uwagę należy zwracać zatem na rozmiar, sposób konfiguracji i montażu czy oczekiwany zasięg. Istotne jest także, by już na tym etapie wziąć pod uwagę ciężarówkę towarzyszącą koparce. Uwzględnienie tego parametru skróci czas załadunku i pomoże zoptymalizować listę przejazdów.

Rodzaj materiału

Nie zawsze jednak to rozmiar łyżki decydować będzie o efektywności prac. Jeśli na placu budowy przeważa materiał gęsty, duże łyżki będą nim przeciążone, co tylko wydłuża realizację zadań. To właśnie mniejsze łyżki świetnie sprawdzą się przy odstrzelonych urobkach oraz ubitej glinie. Większe nadają się na przykład do piasku.

Typ łyżki

Uwagę należy także zwrócić na typ łyżki. Najczęściej spotykane są łyżki ogólnego zastosowania wyposażone w zęby, poprawiające sprawność wydobywania materiału. Ten typ z powodzeniem wykorzystywać można przy wykopach w wierzchniej warstwie gleby, miękkiej glinie, piasku, żwirze i luźnych kamieniach.

Łyżki przeznaczone do eksploatacji intensywnej wykorzystuje się przy załadunku skał z kamieniołomów. Są one bardziej odporne, mają wzmocnioną i wytrzymałą konstrukcję. Pozwalają na efektywną pracę w zwartych materiałach, przy przenoszeniu żwiru, bazaltu, granitu, piasku kwarcowego, gęstych materiałów oraz skał o zaostrzonych krawędziach.

Ostatni typ łyżek do koparek to te przeznaczone do równania i kopania rowów. Zastosowanie znajdują one przede wszystkim w budowie dróg, kształtowaniu terenu oraz pracach ogólnobudowlanych. Konstrukcyjnie są szersze i mają płaską krawędź tnącą, co pozwala im efektywnie wydobywać oraz przenosić miękkie materiały i zasypywać wykopy.

· Łyżki do równania

Łyżki do równania i kopania rowów znajdują zwykle zastosowanie w budowie dróg, kształtowaniu terenu i robotach ogólnobudowlanych. Są szersze od innych łyżek i mają spłaszczoną krawędź tnącą, dzięki czemu idealnie nadają się do wydobywania i przenoszenia miękkiego materiału oraz zasypywania wykopów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *