4 kwietnia, 2020

Koparka do prac wyburzeniowych. Dlaczego warto?

W dzisiejszych czasach kule wyburzeniowe to przeżytek. Do tego typu zadań powszechnie wykorzystywane są właśnie koparki. Na rynku dostępnych jest coraz więcej maszyn wyspecjalizowanych właśnie w tym kierunku. Dlaczego lepiej wybrać właśnie je zamiast standardowych maszyn z osprzętem uzupełniającym?

Bezpieczeństwo

Koparki wyburzeniowe są fabrycznie przystosowane do tego specjalistycznego zadania, a różnice konstrukcyjne znacząco przekładają się na bezpieczeństwo realizowanych prac. To kwestia integralności konstrukcji, masy całej maszyny, wytrzymałości i trwałości komponentów. Uwzględnienie tych aspektów już na etapie tworzenia koperki pozwala uzyskać lepszą jakość i wytrzymałość w trudnych warunkach eksploatacji.

W koparkach wyburzeniowych z reguły standardowe osłony kabiny zastępują wersje specjalistyczne, a drzwi są dodatkowo wzmacniane i grubsze.

Wytrzymałość

Koparki wyburzeniowe są wyposażone w znacznie większe siłowniki wysięgnika, mocne i wytrzymałe ramy oraz dodatkowy przeciwciężar. Gąsienice rozsuwane hydraulicznie umożliwiają pracę w pełnym zakresie 360 stopni. Gdyby chcieć wdrożyć te opcje w modelach standardowych, koszt i zakres ingerencji byłyby poważnymi przedsięwzięciami.

Widoczność

Koparki wyburzeniowe domyślnie wyposażone są w funkcje pozwalające ograniczyć zapylenie. Widoczność poprawia także mocno odchylana kabina. Najlepsze modele odchył ten zintegrowany mają z położeniem dźwigni, co pozwala operatorowi w pełni skupić się na realizowanym zadaniu.

Konfiguracja

W przypadku koparek wyburzeniowych istnieje możliwość zaawansowanej konfiguracji wysięgnika. Producenci oferują między innymi wysięgniki dalekiego zasięgu, przedłużające czy przystosowane do prowadzenia wykopów. Można te opcje zakupić z maszyną lub dostarczyć później.

Spójność

Właściwie wszystkie zalety, o których mowa wyżej, można wykorzystać także jako modyfikacje koparek standardowych. Warianty wyburzeniowe mają natomiast podstawową przewagę w postaci integralności wszystkich rozwiązań. Ewentualne zmiany prowadzone na własną rękę skutkują utratami fabrycznych gwarancji, a w razie problemów trudno liczyć na wsparcie producenta. Chcąc uniknąć takich sytuacji, lepiej zrezygnować z doposażania maszyn i od razu zainwestować w koparkę specjalistyczną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *