24 kwietnia, 2020

Dlaczego i jak wybrać łyżki hydrauliczne?

Koparki to sprzęt wielozadaniowy, wykorzystywany na budowach o różnej specyfice. Część maszyn realizuje przede wszystkim zadania związane ze skarpowaniem, dzięki czemu okazują się niezbędne głównie przy pracach wykorzystujących różnice wysokości i wymagające profilowania podłoża. Sprawdzają się przy budowie infrastruktury drogowej. Aby cały proces przebiegał sprawnie, kluczowe jest dobranie właściwych łyżek skarpowych.

Skarpowe łyżki do koparek

Łyżki skarpowe wykorzystuje się w każdym typie koparek: od minikoparek do najcięższych maszyn. W każdym przypadku mamy jednak do czynienia z nieco innymi parametrami wytrzymałościowymi, sposobem montażu, pojemnością i odpornością. 

Łyżki skarpowe to sprzęt wykonany z utwardzanej i odpornej na ścieranie stali. Wykorzystywać je można w ziemi różnego typu. W zależności od potrzeb łyżki skarpowe mogą być wyposażane we wspawane lub wymienne lemiesze, zęby oraz systemy zębowego, ułatwiające nabieranie ziemi.

Łyżki skarpowe hydrauliczne

Dostępnych jest kilka typów łyżek skarpowych. Oprócz łyżek sztywnych i podsiębiernych, istnieją także modele hydrauliczne. Wyróżniają się przede wszystkim sposobem montażu do ramion koparki za pomocą szybkozłącza lub sworzni. Konstrukcja wykorzystuje siłownik hydrauliczny, który umożliwia sprawniejsze poruszanie się przy nabieraniu materiału.

Dobór właściwego wariantu łyżki skarpowej to pokłosie warunków, panujących na budowie, ale także decyzja samego operatora maszyny.

Dobór łyżki do modelu koparki

Nie wystarczy dobrać łyżki skarpowej do wykonywanego zadania i terenu działania. Należy jeszcze uwzględnić model maszyny. Część łyżek jest uniwersalna, jednak w przypadku niektórych różnice konstrukcyjne uniemożliwiają dopasowanie ich do jakiejkolwiek koparki. Model maszyny uwzględnić trzeba zatem już podczas zakupu łyżki.

Producenci akcesoriów zawsze  udzielają informacji, do jakich koparek ich produkty pasują. Eliminuje to zagrożenie nieprawidłowego dopasowania. Najbezpieczniejszą opcją jest zawsze wykorzystywanie komponentów zalecanych przez producenta.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *