22 lipca, 2022

Rodzaje koparek, ich podwozia i układy sterowania

Rodzaje koparek

Koparki są wykorzystywane powszechnie podczas budowy. Ułatwiają pracę i przyspieszają jej wykonanie. Maszyny te stosowane są do robót ziemnych, oddzielają warstwy podłoża od siebie i pomagają przenosić jego części. Za pomocą koparek możliwy jest transport przedmiotów o większych gabarytach.

Na rynku możemy znaleźć różne typy koparek. Skupmy się na kilku podstawowych podziałach.

  1. Typy koparek ze względu na funkcje
  2. Podwozia w koparkach
  3. Układ sterowania i napędu

Typy koparek ze względu na funkcje

Pod tym względem rynek producentów maszyn zadbał by istniały takie ich rodzaje, które mogą sprostać różnym zadaniom oraz były jak najlepiej dobrane do planowanych zadań. Poznajmy podstawowe rodzaje.

  •  przedsiębierna

Koparka przedsiębierna jest dostosowana do prac na dnie wykopu, który ma dużą powierzchnię. Ma większą pojemność łyżki, a jej wysięgnik sięga dalej dzięki czemu bez problemu może współpracować z pojazdami, które odwożą materiał z miejsca pracy.

  • podsiębierna

Pracuje one na górze wykopu, nie ma możliwość prac z jego dna. Szczególnie sprawdzają się na budowach gdzie mamy odczynienia z małymi działkami lub w miejscach gdzie nie ma możliwości wprowadzenia koparki przedsiębiernej.

  • chwytakowa

Ze względu na to na zakończenie ramienia chwytakiem doskonale nadaje się do pracy gdzie jest potrzeba wydobywania gruntu np. z wody w celu powiększenia koryta lub pogłębiania kanałów wodnych. Mogą też kopać głębokie wykopy np. pod studnie lub przypory.

  • zbierakowa

Podobnie jak chwytakowa stosowana jest do wykonywania wykopów. Z tym, że używa jej się w miejscach gdzie łatwiej oddziela się warstwy od siebie jedynie za sprawą działania ciężaru własnego oraz siły lin.

  1. minikoparka

Minikoparki mimo tego, że nie mają takiej mocy jak powyżej wymienione typy to zdecydowanie wygrywają w rankingu o najczęstsze stosowanie. Dzieje się to przede wszystkim dlatego, że dzięki małym gabarytom mogą pracować w trudniej dostępnych miejscach. Ich koszt nie jest wysoki w porównaniu do pozostałych rodzajów.

Podwozia w koparkach

Podwozie ma bardzo ważną role ponieważ to od niego zależy jak bardzo maszyna jest stabilna. Większa stabilność, zwrotność oraz możliwości poruszania się wpływają na bezpieczeństwo na budowie.

Najbardziej popularnie stosowane są w podwoziu gąsienice. To je możemy najczęściej spotkać na placu gdzie prowadzone są prace budowlane.

Koparka może być wyposażona w koła dzięki czemu sama się przemieszcza lub być umieszczona na innym pojeździe zapewniającym jej mobilność. Niekiedy umieszcza się ją na przyczepie, która poruszana jest siłą innego pojazdu.

Ciekawym rozwiązaniem są koparki kroczące, które pracują w bardziej ekstremalnych i wymagających warunkach. Cechuje je wyższa stabilność i możliwości chwytne. Wykorzystuje się je tam gdzie występuje duży kąt nachylenia powierzchni np. brzegi rzek, skarpy itp.

Układ sterowania i napędu

Z jednej strony mamy tu silniki, które mogą być spalinowe lub elektryczne, albo łączone. W trzecim przypadku silnik spalinowy odgrywa rolę przewodnią poprzez uruchamianie i napędzanie generatora, który daje energię elektryczną.

Kolejne typy warunkowane są tym w jaki sposób koparka jest sterowana. Możemy spotkać sterowanie: hydrauliczne, pneumatyczne, elektryczne oraz mechaniczne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *