7 sierpnia, 2021

Do czego potrzebujesz minikoparki?

Place budowy często kojarzą się z ciężkim sprzętem przeznaczonym do realizacji wymagających prac. Tymczasem nieodzowną maszyną w branży budowlanej jest minikoparka. Znakomicie radzi sobie wszędzie tam, gdzie duże pojazdy nie wjadą lub nie będą w stanie odpowiednio manewrować. Minikoparki są jednak mniej popularne od tradycyjnych, dlatego warto poznać kilka szczegółów na ich temat.

  1. Czym jest minikoparka?
  2. Specyfika minikoparki
  3. W jakich warunkach sprawdzi się minikoparka?
  4. Kupić czy wynająć?

Aby obsługiwać minikoparkę, należy zdobyć odpowiednie uprawnienia. W przypadku tego sprzętu jest to ukończony kurs na uprawnienia klasy III oraz pozytywny wynik sprawdzianu.

Czym jest minikoparka?

Wiele osób uważa, że minikoparka to po prostu tradycyjna koparka w pomniejszeniu. W tych słowach jest sporo prawdy, ponieważ wszystkie najważniejsze elementy konstrukcyjne są takie same jak w klasycznej wersji. To, co odróżnia oba warianty to gabaryty widoczne gołym okiem.

Minikoparki najczęściej wyposażone są w gąsienice rozsuwane hydraulicznie, kabinę obrotową połączoną z mechanizmem poruszającym wysięgnik oraz umiejscowiony w przedniej części lemiesz. Zastosowane układy umożliwiają osiągnięcie wysokich parametrów pracy. Istnieje możliwość doposażenia pojazdu w inny osprzęt roboczy, na przykład młot hydrauliczny, świder, widły ubijaki płytowe czy łyżki z rotatorem. Ten zasób możliwości w dużym stopniu przekłada się na wielofunkcyjność minikoparek.

Minikoparki są powszechnie wykorzystywane przy niewielkich i średnich budowach. Sprawdzają się na ograniczonych przestrzeniach i niepewnym podłożu, na którym trzeba ograniczyć nacisk. Są cenione za łatwą do osiągnięcia precyzję, wygodny transport oraz stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne.

Specyfika minikoparki

Analizując parametry minikoparek, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Pierwszym z nich jest wspomniana już wyżej wielofunkcyjność, której teraz wypada przyjrzeć się bliżej.

Minikoparki w standardowej konfiguracji są w stanie wykonywać wykopy w granicach 1,5 – 2 metrów. Poza tym sprawdzają się przy załadunku ziemi na pojazd transportowy. Niewielkie wymiary pojazdu – na rynku dostępnych jest wiele modeli, których szerokość nie przekracza metra – sprawiają, że prace wykonywać można nie tylko na zewnątrz, ale również wewnątrz budynków.

Ważnym elementem minikoparki jest łyżka – kluczowa część robocza. Ten element jest zróżnicowany pod względem szerokości i kształtu, co przekłada się na jego późniejsze zastosowanie. Można wyróżnić trzy podstawowe typy łyżek do minikoparki:

  • łyżki chwytakowe – ich głównym zadaniem jest oczyszczanie i pogłębianie istniejących wykopów; można również przeprowadzić wyładunek lub załadunek materiałów sypkich o różnej ziarnistości,
  • łyżki zabierakowe – charakteryzują się wszechstronnym zastosowaniem,
  • łyżki wygarniające – idealne do pogłębiania wykopów.

Wyróżnić można także dwa rodzaje gąsienic. Gumowe stanowią lepszy wybór przy pracy na asfalcie lub betonie, ponieważ zabezpieczają podłoże przed uszkodzeniem. Taki element jest także lżejszy od metalowego. Na rynku dostępne są również minikoparki kołowe – zdają one egzamin głównie w zamkniętych pomieszczeniach.

W jakich warunkach sprawdzi się minikoparka?

Minikoparki stają się nieocenionym sprzętem wszędzie tam, gdzie ciężkie maszyny nie mogą wjechać lub będą miały kłopot ze zręcznym manewrowaniem. Pozwalają zyskać także precyzję. Mają więc szerokie zastosowanie w pracach instalacyjnych, odwadniających i fundamentowych. Sprawdzają się w przypadku wykopów wąskoprzestrzennych i przygotowaniu miejsca pod przewody instalacyjne w miastach. Wyposażenie minikoparki w łyżkę umożliwi jej także skuteczne ładowanie sypkich materiałów.

Minikoparka znajduje zastosowanie również w pracach przydomowych. Jeśli potrzebujesz wykopać miejsce pod oczko wodne, stworzyć rów melioracyjny czy pogłębienie pod fundament lub przydomową oczyszczalnię ścieków, ta właśnie maszyna będzie idealnym wyborem.

Kupić czy wynająć?

Każdy, kto zaczyna interesować się tematem minikoparek z powodów praktycznych, szybko dostrzeże, że ma do wyboru nie tylko wiele modeli, ale również kilka możliwości zdobycia takiej maszyny. Po pierwsze, można sprzęt kupić – zarówno nowy, jak i używany – lub jedynie wypożyczyć.

Zanim uznasz, że lepiej mieć sprzęt na własność, sprawdź ceny. Nowa minikoparka to kilkadziesiąt tysięcy złotych, co oznacza, że inwestycja opłacalna będzie tylko przy intensywnym użytkowaniu. Nieco tańszy jest sprzęt używany, choć tutaj trzeba weryfikować stan sprawunku. Trafiając na nieuczciwego sprzedawcę, można sporo stracić.

Mimo że minikoparki przydają się przy drobnych pracach wokół domu, najczęściej bardziej opłacalne jest wynajęcie sprzętu. Obsługa maszyny, wbrew pozorom, wcale nie jest najprostsza, zwłaszcza gdy kluczowa dla sukcesu inwestycji jest precyzja, dlatego dobrym pomysłem – jeśli jesteś osobą początkującą, nie mającą wcześniej styczności z takim działaniem – jest zaangażowanie wykwalifikowanej osoby lub firmy zajmującej się pracami ziemnymi różnego typu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *