31 maja, 2022

W jaki sposób wybrać koparkę?

Koparkę można zaliczyć do najważniejszych maszyn budowlanych. Do głównych zadań tego urządzenia należy, oddzielenie urobku od gruntu. Na rynku znajdziemy wiele różnych koparek, dlatego wybór dotyczący zakupu nie jest najłatwiejszy.  Dowiedz się na co zwrócić uwagę w czasie zakupów. 

  1. Do czego służą koparki?
  2. Jakie są rodzaje koparek?
  3. Na co zwrócić uwagę przy wyborze koparki
  4. Lepiej kupić czy wynajmować?

 

 

Do czego służą koparki?

 

 

 

Koparki mają wiele zastosowań na placach budowlanych. Jedną z głównych jest oddzielenie urobku od gruntu. Poza tym pełnią też funkcje transportową, więc wtedy przejmują rolę urządzenia przeładunkowego. Koparki są też używane do prac górniczych, transportowych oraz prac ziemnych.   Koparki mają różną budowę, wszystko jest zależne od konkretnej maszyny. Można wyróżnić części wspólne, którymi są podwozie oraz nadwozie. W ich skład wchodzi maszyna sterująca oraz kabina dla operatora.

 

 

 

Jakie są rodzaje koparek?  

 

Podstawowa kategoryzacja koparek jest związana z osprzętem roboczym maszyn. Wśród tych urządzeń możemy wyróżnić:

  • koparki chwytakowe, które są wykorzystywane do wybierania  gruntów z wody albo mokrych terenów. Z powodzeniem można ich używać do pogłębiania kanałów oraz rzek czy tworzenia wykopów studniowych.
  • Mikrokoparki, które są wykorzystywane do miejsc, gdzie ciężko się dostać. Ze względu na swoje gabaryty, znajdują częste zastosowanie,
  • Koparki przedsiębierne, są używane do różnych prac na dnie wykopu. Natomiast koparki podsiębierne używa się do tworzenia wykopów pod budowle. Często używa się ich do niewielkich powierzchni. 
  • Koparki zbierakowe, które są stosowane na dużych powierzchniach oraz tych niewielkich. Ich duże zastosowanie obejmuje tworzenie instalacji. 

 

Koparki można też pogrupować ze względu na rodzaj ich podwozia. Wtedy można mówić o koparkach gąsienicowych, kroczących czy kołowych. Innym podziałem jest napęd, wtedy można je podzielić na: spalinowe, spalinowo – elektryczne oraz  elektryczne. Można też mówić o podziale, ze względu na system sterowania, wtedy mówimy o hydraulicznym, mechanicznym czy elektrycznym.

 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze koparki 

 

 

 

Przy wyborze koparki należy zastanowić się do czego będziemy jej używać. Do głębokich wykopów, będziemy potrzebowali koparki przedsiębiernej. Koparka chwytakowa będzie dobrym wyborem przy wykonywaniu mostów. Dość uniwersalnym wyborem są minikoparki. Takie urządzenie świetnie sprawdzi się w trudno dostępnych miejscach. Dużo zależy, od tego do czego będzie potrzebna maszyna. Znaczenie ma też fundusz, jaki można przeznaczyć na koparkę.   

 

Lepiej kupić czy wynajmować?

 

 

 

Wiele firm decyduje się na zakup koparki, ponieważ używają jej naprawdę często. Jest to spory wydatek, ale na szczęście można je też wynajmować. Innym sposobem na oszczędność jest zakup używanych urządzeń. Najważniejszą rzeczą jest wybranie maszyny, która posłuży na wiele lat. Wynajem to też dobry pomysł, ważne by znaleźć odpowiednią firmę, która ma dobrą opinię.  Jeszcze jedną alternatywą jest leasing, gdzie po konkretnym czasie można kupić urządzenie w korzystnej cenie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *