23 marca, 2022

Koparka – kupić czy wynająć?

Koparka to sprzęt niezbędny na każdym placu budowy. Zadajesz sobie pytanie, czy warto wynająć koparkę, czy też lepiej zdecydować się na zakup nowego sprzętu? W takim razie koniecznie zapoznaj się z naszym poradnikiem.

  • Do jakich prac przydaje się koparka?
  • Rodzaje koparek
  • Koparka – kupić czy wynająć?

Do jakich prac przydaje się koparka?

Koparka to maszyna budowlana przeznaczona do wykonywania robót ziemnych. Podstawowym zadaniem koparki jest wykopywanie i oddzielanie urobku od gruntu. Urządzenie ma też możliwość przenoszenia ziemi na składowisko lub maszynę transportową. Koparki przydają się przede wszystkim podczas różnego rodzaju prac ziemnych (np. pod systemy kanalizacyjne czy cieki wodne), przygotowywania podłoża pod budowę dróg lub chodników, a także wykonywania wykopów pod fundamenty czy wykopów pod oczka wodne.

Rodzaje koparek

Przed podjęciem decyzji o zakupie lub wynajęciu konkretnej koparki, warto zapoznać się z dostępnymi rodzajami urządzeń. Poszczególne modele koparek różnią się w zależności od tego, jakie prace można wykonać za ich pomocą. Wyróżniamy następujące typy urządzeń:

  • Koparki przedsiębierne – pracują na poziomie dna wykopu, dlatego są stosowane do wykonywania głębokich wykopów;
  • Koparki podsiębierne – pracują na górnej granicy wykopu. Są wykorzystywane do wykonywania wykopów wszędzie tam, gdzie wprowadzenie koparki na dno wykopu nie byłoby możliwe lub powierzchnia działki jest niewielka;
  • Koparki chwytakowe – wykorzystywane do prac na mocno nawodnionych terenach;
  • Koparki zbierakowe – stosowane do wykonywania różnego rodzaju wykopów;
  • Minikoparki – doskonale nadają się do wykonywania prac ziemnych w trudno dostępnych miejscach.

Koparka – kupić czy wynająć?

Jeśli jesteś właścicielem firmy, która potrzebuje do swojej pracy koparki, musisz zastanowić się nad wynajmem lub kupnem urządzenia. W przypadku, gdy sprzęt będzie potrzebny do wykonywania regularnych prac budowlanych, warto zastanowić się nad zakupem własnej maszyny. Trzeba jednak pamiętać, że zakup koparki jest związany z dużym nakładem finansowym. Koszt urządzenia może wynosić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset tysięcy złotych. Decydując się na zakup koparki warto przemyśleć, czy bardziej opłacalne będzie kupno nowej czy używanej maszyny. Zakup używanego sprzętu może być dużą oszczędnością. Jeśli jednak planujemy używać koparki regularnie i przez długi czas, lepszym rozwiązaniem będzie kupno nowego urządzenia. Jak zostało już wcześniej wspomniane, zakup koparki wiąże się ze sporymi kosztami. Dlatego w przypadku niewielkich przedsiębiorstw, które nie dysponują odpowiednią ilością środków finansowych, dobrą propozycją może być wynajem koparki. Takie rozwiązanie jest też korzystne w sytuacji, gdy firma potrzebuje koparki tylko do wykonywania jednorazowych zleceń. Dużą zaletą wynajęcia koparki jest to, że w razie wystąpienia jakiejkolwiek awarii urządzenia, firma wypożyczająca wymieni sprzęt na w pełni działający. Wybór pomiędzy zakupem a wynajmem koparki w dużej mierze zależy od indywidualnych potrzeb danego przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *