11 maja, 2020

Jak przeprowadzić skarpowanie terenu?

Przed rozpoczęciem budowy należy we właściwy sposób przygotować działkę pod inwestycję. Najważniejsze jest zniwelowanie wszelkiego rodzaju nierówności, przekształceń i odkształceń w celu zapewnienia przestrzeni pod to, co znajduje się w planie budowy. 

Co to jest skarpowanie?

Skarpowanie polega na wykonaniu nasypu ziemnego. Jest to element pracy przy projektach inżynierskich, na placach budowy i podczas tworzenia infrastruktury opartej o różnice wysokości, a także w przypadku konieczności właściwego wyprofilowania podłoża. Niezbędnym w tym przypadku sprzętem jest koparka.

Jak zaplanować skarpowanie?

Skarpowanie wymaga użycia specjalistycznych łyżek skarpowych, które zamocować można na koparkach o różnej wadze i o różnym nadwoziu. Pamiętać należy, że – zgodnie z przepisami BHP – działanie przy wykopie większym niż metrowy wymaga właściwych zabezpieczeń. Zastosowane środki mają chronić przed ewentualnym osunięciem się ziemi wskutek skarpowania brzegów bądź rozparć.

Ważne są także warunki terenowe. Przy podłożu podmokłym, silnie nawodnionym oraz terenach osuwiskowych, a także gdy głębokość planowanego wykopu ma przekraczać 4 metry, niezbędne są obliczenia statyczności, wyznaczające dopuszczalne bezpieczne nachylenie skarpy wykopu.

Sprzęt

Skarpowanie to praca specjalistyczna, wymagająca użycia dostosowanego do tego zadania sprzętu. Koparka powinna zapewniać niezawodność i precyzyjne działanie. Niezbędne będą również dodatkowe części, przekładające się na staranność wykonanych kroków. Podstawą są właściwe łyżki do koparki. 

Wybór łyżek podyktowany jest zakresem planowanych prac oraz specyfiką terenu. Znaczenie mają gabaryty, sposób montażu oraz deklarowane przez producenta przeznaczenie. Może okazać się, że jeśli łyżka zostanie dobrana nieprawidłowo do stopnia twardości terenu, wpłynie to negatywnie na tempo pracy, a w skrajnym przypadku nawet uniemożliwi postęp inwestycji. Za kompletowanie osprzętowania odpowiada operator koparki.

Pamiętać trzeba, że skarpowanie to jedna z prac budowlanych wymagająca odpowiedniego przygotowania. Zaplecze technologiczne dobrane z uwzględnieniem wszystkich zmiennych pozwala wykonać je starannie i w pełni bezpiecznie. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *