20 maja, 2020

Wykop i budowa basenu

Wybudowanie przydomowego basenu wcale nie jest bardzo skomplikowanym przedsięwzięciem, choć wymaga ono uwagi. Jeśli ma to być konstrukcja zagłębiona w gruncie w całości, wykorzystuje się zbrojoną płytę oraz murowane z bloczków betonowych usztywniane ściany. Jeśli basen jest wystawiony z gruntu lub ulokowany na skarpie, stosowana jest niecka żelbetowa. Pierwszym etapem budowy jest jednak wykonanie wykopu.

W pierwszej kolejności należy, przy użyciu koparki, przygotować wykop. Można, oczywiście, ten proces zrealizować także ręcznie, jednak wiąże się to ze sporym nakładem pracy i ryzykiem niedokładności. To faza najtrudniejsza, lepiej więc wykorzystać do tego celu koparkę. Następnie dno powinno zostać zagęszczone i utwardzone piaskiem albo podsypką żwirową za pomocą walca i zagęszczarki. Na dnie wykonuje się siatkę zbrojeniową. Dopiero na takim gruncie można montować szkielet basenu.

Szkielet może być konstrukcją ze stali galwanizowanej na gorąco oraz drewnianych belek, stabilizujących całość i zapobiegających odkształceniom. W kolejnym kroku można murować nieckę, pamiętając o pozostawieniu przestrzeni na słupy zbrojeniowe. Powinna ona zostać otynkowana wewnętrznie. Na tym etapie osadza się także niezbędne elementy i instalacje  basenowe. Od strony zewnętrznej nieckę izoluje się, dociepla i wykonuje obsypkę.

Środek niecki jest następnie zagęszczany. Trafić powinny tu maty izolujące i geodezyjna wykładzina. Krawędzie przyszłego basenu pokryć należy listwami, a ściany – wodoodporną sklejką. Na bokach można zamontować także maty. Te wszystkie elementy mają za zadanie zaizolować całą konstrukcję. Następnie dno niecki przykrywa się błękitną folią umocowaną do listewek na bokach. Pełni ona rolę uszczelnienia i powinna być zgrzana pod wymiar konkretnego wykopu. Ten etap kończy fazę konstrukcyjną.

Całość działań wieńczą pracę wykończeniowe: montaż lamp, dysz, filtrów, pomp i ogrzewania. Na samym końcu wykonuje się obejście basenu, który można zacząć napełniać. Po uzdatnieniu i podgrzaniu wody można cieszyć się kąpielą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *