Awarie koparek. Co trzeba wiedzieć na ich temat?
Sprzęt budowlany powinien być przystosowany do pracy w najtrudniejszych warunkach. Dotyczy to zwłaszcza ciężkich maszyn – na przykład koparek, które powinny zdawać egzamin w zetknięciu z ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi, bardzo trudnym terenem oraz dużymi przeciążeniami. Współczesna technologia oraz starania producentów i projektantów sprawiają, że koparki są dziś jednymi z najbardziej wytrzymałych rodzajów maszyn. Mimo tego jednak ich awarie nadal okazują się stosunkowo częste.
Oczywiście nie wszystkie podzespoły koparek nie są narażone na uszkodzenia w równym stopniu. Ryzyko awarii jest rzecz jasna tym większe, im częstszy jest kontakt danego elementy z niekorzystnymi czynnikami. Dla osób, które nie miały do tej pory bliższej styczności ze sprzętem budowlanym, przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym wyjaśniamy, jakie części koparek psują lub zużywają się najczęściej oraz co należy zrobić w przypadku, gdy stwierdzimy którąś z nich.
Awarie koparek. Które podzespoły są najbardziej narażone na awarie?
Jak już wspomnieliśmy, awarie koparek dotyczą przede wszystkim tych elementów, które w największej mierze mają styczność z czynnikami mogącymi spowodować uszkodzenia. Tu w pierwszej kolejności należy wspomnieć na pewno łyżki oraz lemiesze. W momencie wbijania ich w grunt, działają na nie ogromne przeciążenia, co może powodować ich wygięcie lub złamanie. Właśnie dlatego stosuje się lemiesze, które nie tylko cechują się większą wytrzymałością niż zasadnicza część łyżki, ale też łatwiejsze i tańsze w wymianie.
Kolejny element koparki, który często ulega awariom to szyby w kabinie operatora. Uszkodzenia mogą być spowodowane przez spadające na szybę kamienie i gruz z łyżki, wystające konary drzew i elementy konstrukcyjne budynku, gradobicie lub szoki termiczne. Usterek szyby w koparce można w dużej mierze uniknąć, dzięki ostrożności operatora oraz garażowaniu jej w zadaszonym, zamkniętym pomieszczeniu. Ze względu na to, ze koparka zwykle porusza się w trudnym terenie bogatym w nierówności, na awarie narażone jest ponadto zawieszenie pojazdu.
Płyny i elementy eksploatacyjne. Które części należy często wymieniać?
Kolejną ważną kwestią związaną z eksploatacją koparki jest regularna wymiana płynów eksploatacyjnych. Dotyczy to w szczególności oleju silnikowego oraz oleju przeznaczonego do smarowania układu hydraulicznego odpowiedzialnego za napędzanie ramienia i łyżki. Bardzo istotne są też filtry – zwłaszcza filtr kabinowy, który nie dopuszcza do tego, by do kabiny operatora wraz z powietrzem nie dostał się pył lub inne szkodliwe substancje.
Awaria koparki? Co zrobić, jeśli któryś z podzespołów wymaga wymiany?
W razie stwierdzenie jakichkolwiek awarii koparki, należy jak najszybciej wymienić wadliwy element. Zaniedbanie tego obowiązku może mieć fatalny wpływ na wydajność i, co najważniejsze bezpieczeństwo operatora i osób postronnych. Z tych samych względów nie należy wybierać części zamiennych niskiej jakości, wybierając raczej ofertę sprawdzonych, zaufanych producentów.