22 października, 2020

Operator koparki – jak zdobyć dochodowy zawód?

Operator koparki – jak zdobyć dochodowy zawód?

 

  • Czym jest koparka gąsienicowa oraz do jakich prac się nadaje.
  • Jak zostać operatorem koparki i zdobyć stosowne uprawnienia.
  • Czy można założyć własną działalność, związaną z koparkami gąsienicowymi?

 

Poszukując własnej ścieżki zawodowej, warto zwrócić uwagę na zawód operatora koparki. Jest to nie tylko ciekawe zajęcie, ale także intratny fach, który może stać się dochodowym biznesem. Czy istnieją szkoły, przygotowujące do wykonywania zawodu operatora koparki? A może wystarczy ukończyć kurs? Opowiemy o tym szerzej w poniższym artykule.

 

Koparka gąsienicowa – co to jest i w jakich sytuacjach się przydaje?

 

Najprościej mówiąc – jest to maszyna budowlana z napędem gąsienicowym (zastępującym tradycyjne koła), zdolna do poruszania się nawet po bardzo trudnym terenie. Za pomocą koparki można wykonywać wszelkie roboty ziemne. Dzięki systemowi jezdnemu z gąsienicami ciężar maszyny jest rozłożony, a ona sama cechuje się dużą przyczepnością do podłoża. Koparki gąsienicowe nie grzęzną w błocie, lecz płynnie poruszają się w każdych warunkach. Nie trzeba zwracać uwagi na panujące na zewnątrz warunki atmosferyczne, ponieważ z góry wiadomo, że koparka z układem gąsienicowym spokojnie sobie poradzi.

 

Maszynę z układem jezdnym łączy zawieszenie. Koła nośne są natomiast zamknięte taśmą gąsienicową, tworząc tym samym cały układ jezdny. Dodatkowymi elementami są: koło napędzające i kierunkowe, a także często rolki podtrzymujące i koło napinające.

 

W jakich sytuacjach przydaje się koparka gąsienicowa? Przede wszystkim na wszelkiego rodzaju placach budowy – najczęściej na najwcześniejszych etapach. Za pomocą koparki można bowiem nabierać i przenosić urobek na niewielkie odległości. Są to czynności niezbędne na przykład dla przygotowania miejsca pod fundamenty budynku. Zadania, do których można wykorzystać funkcjonalność koparki gąsienicowej, to także: wyrównanie powierzchni, utworzenie zagłębienia w ziemi (na przykład na zbiornik wodny) itd. Odpowiednie modele koparek doskonale sprawdzają się także do wszelkiego rodzaju prac na terenach miejskich.

 

Jak zostać operatorem koparki?

 

Praca operatora koparki z pewnością nie jest dla każdego. Nie jest to zawód, który wybiera się z powodu braku pomysłu na życie. Niezbędne są predyspozycje, które pozwolą na właściwe wypełnianie zawodowych obowiązków. Liczy się także pasja oraz chęć nieustannego rozwoju. Mile widzianymi cechami są z pewnością: umiejętność koncentracji, odpowiedzialność i samodzielność podczas wykonywania zadań, ostrożność i dokładność, skrupulatność.

 

Podstawowymi wymogami wobec kandydata na zdobycie uprawnień operatora koparki są: pełnoletność oraz posiadanie prawa jazdy (jest to logiczne, gdyż niejednokrotnie trzeba się poruszać koparką po drogach). Jeżeli zaś chodzi o wymogi, dotyczące wykształcenia, to przyszły operator koparek powinien mieć skończoną przynajmniej szkołę podstawową. Niezbędne są także badania oraz wystawione przez lekarza zaświadczenie o braku przeciwwskazań do wykonywania zawodu.

 

Do zawodu przygotowuje złożony z dwóch etapów kurs. Podobnie, jak w przypadku nauki jazdy i obsługi każdej innej maszyny czy pojazdu – tak i w tym przypadku konieczne jest odbycie części teoretycznej i praktycznej kursu, zwieńczone egzaminami. Teoretyczną część kursu można odbyć w ramach przygotowania przez Państwową Inspekcję Pracy oraz przez Szkoły Nauki Jazdy. Zdobycie uprawnień jest natomiast możliwe dopiero po odbyciu kursu praktycznego, zakończonego pomyślnym zdaniem egzaminu. Instytut Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie wydaje wówczas stosowne uprawnienia. Na kursie przyszły operator koparki jest zobowiązany do przyswojenia takich zagadnień, jak: dokumentacja techniczna, technologia robót, podstawy elektrotechniki i hydrauliki, a także oczywiście budowa koparki. Jak zatem widać – wiedzy do przyswojenia jest sporo. Niemniej jednak dobry operator koparki musi doskonale znać się na swoim fachu, a ponadto wykazywać chęć do podążania za nowinkami technicznymi. Praktyczne umiejętności zdobywa się natomiast podczas ćwiczeń na placu budowy.

 

Koparka gąsienicowa – pomysł na biznes

 

Operator koparki gąsienicowej to zawód wielu możliwości. Praca na etacie pozwala osiągnąć satysfakcjonujące zarobki – oscylujące powyżej przeciętnego wynagrodzenia w Polsce. Doświadczony operator koparki może zarabiać znacznie powyżej 4 000 złotych netto. Z umową o pracę – jak wiadomo – wiąże się szereg przywilejów. Nie wszyscy zadowalają się jednak pracą na etacie i swego rodzaju zależnością od przełożonego.

 

Fach operatora koparki gąsienicowej pozwala pomyśleć o rozpoczęciu związanej z tą dziedziną działalności gospodarczej. Do prac na wielu budowach angażowani są bowiem podwykonawcy, którzy zajmują się wykonywaniem robót ziemnych za pomocą posiadanej koparki gąsienicowej. Oczywiście założenie takiej działalności wiąże się z poniesieniem kosztów na inwestycję – koparka potrafi sporo kosztować, a kurs operatora koparki także jest dość sporym wydatkiem. Niemniej jednak bywa, że urzędy pracy oferują dofinansowanie na tego typu kurs, co nieco zmniejsza ogół poniesionych na otwarcie firmy wydatków. Zawsze można też zaciągnąć kredyt. Zawód operatora koparki jest tak intratnym, a jednocześnie rozwojowym, zajęciem, że koszty z pewnością szybko się zwrócą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *