13 listopada, 2020

Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu koparki?

Podobnie jak w przypadku innych maszyn budowlanych, wynajęcie dobrej koparki wiąże się z dużymi kosztami. Warto zatem wiedzieć, na co należy zwrócić szczególną uwagę, aby otrzymać porządny sprzęt.

  1. Kto może wynająć maszynę budowlaną?
  2. Niezbędne dokumenty przy wynajmowaniu koparki
  3. Czy wynajem koparki się opłaca?

Poniżej znajdziesz przydatne informacje, które ułatwią ci wybór koparki oraz załatwienie formalności z firmą, która zajmuje się wynajmowaniem koparek.

Kto może wynająć maszynę budowlaną?

Istotną rzeczą, o której wiele osób zapomina jest to, że niezależnie od tego, czy chodzi o zakup koparki na własność, czy o jej wypożyczenie na określony czas, operator sprzętu musi mieć odpowiednie uprawnienia. Zanim więc będziesz mógł wypożyczyć koparkę, powinieneś przejść stosowny kurs, który kończy się egzaminem. Teoretycznie można spróbować wynająć profesjonalne maszyny budowlane nawet jeżeli nie ma się takich dokumentów, jednak zdecydowana większość wypożyczalni chce z góry otrzymać potwierdzenie, że pracownik, który będzie korzystał ze sprzętu ma niezbędne dokumenty. Tym samym należy się liczyć z koniecznością przedstawienia takiego zaświadczenia już na etapie podpisywania umowy o wynajęcie koparki. Jeżeli jednak klient zainteresowany wynajmem spełnia ten warunek, nie ma większego znaczenia, czy jest to osoba prywatna, czy też firma. O szczegóły najlepiej jednak jest zapytać pracownika wybranej przez siebie wypożyczalni.

Niezbędne dokumenty przy wynajmowaniu koparki

Jeżeli koparkę chce wynająć osoba prywatna, oprócz zaświadczenia powinna przedstawić dowód osobisty. W przypadku firm konieczne jest natomiast dostarczenie wpisu do Ewidencji Działalności Gospodarczej oraz podstawowych danych (numer NIP, regon). Przy podpisywaniu umowy klient powinien otrzymać instrukcję obsługi sprzętu. Warto się z nią zapoznać, ponieważ obsługa niektórych modeli koparek oraz innych maszyn budowlanych może odbiegać od tego, do czego jest przyzwyczajony klient. Sprzęt budowlany jest bardzo drogi – szczególnie jeżeli chodzi o koparki najlepszych producentów – dlatego jeżeli wypożyczalnia zaproponuje dodatkowe ubezpieczenie, warto z niego skorzystać. Nie zwalnia to jednak klienta z obowiązku zabezpieczenia koparki na placu budowy, ponieważ będzie on odpowiadał za wszelkie zniszczenia. Należy o tym pomyśleć już na etapie wybierania koparki z oferty wypożyczalni i upewnić się, że jest ona w dobrym stanie technicznym. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości co do stanu maszyny należy poprosić o wpisanie ich do protokołu przekazania.

Czy wynajem koparki się opłaca?

Wynajęcie koparki generuje wysokie koszty, a dodatkowo klient musi uiścić kaucję. Z drugiej strony w zdecydowanej większości przypadków zakup takiej maszyny na własność nie ma większego sensu, ponieważ na co dzień i tak nie będzie się go wykorzystywało. Tym samym wynajem koparek można uznać za opłacalny, szczególnie jeżeli dobrze zaplanuje się wszystkie prace, co pozwoli uniknąć opóźnień i dodatkowych kosztów wynajmu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *