Jak wybrać koparkę?
Zastanawiasz się nad kupnem koparki, ale nie wiesz, jakie rozwiązanie wybrać? W niniejszym artykule omawiamy najważniejsze parametry koparek, które musisz wziąć pod uwagę, szukając optymalnego urządzenia dla siebie. Już teraz zapoznaj się ze szczegółami!
- Do czego wykorzystuje się koparki?
- Rodzaje koparek dostępnych na rynku
- Jak wybrać odpowiednią koparkę?
Jak wybrać odpowiednią koparkę? Zanim omówimy parametry, na które warto zwrócić uwagę, wybierając optymalne urządzenie, przypomnijmy – do czego właściwie wykorzystuje się koparki? W niniejszym artykule przedstawiamy również rodzaje koparek, które aktualnie można znaleźć na rynku. Zapraszamy do lektury.
Do czego wykorzystuje się koparki?
Koparka to urządzenie, które wykorzystuje się do przeróżnych ziemnych robót. Nie tylko za jej pomocą można bez problemu oddzielić tak zwany urobek od gruntu, ale także przenieść je na składowisko czy dany środek transportu. Ponadto nierzadko koparkę traktuje się również jako swego rodzaju urządzenie przeładunkowe – na przykład sypkich materiałów w postaci piasku czy żwiru. A zatem standardowa koparka znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane są działania związane z kopaniem w gruncie oraz przenoszenie różnego rodzaju materiałów budowlanych. W przypadku branż koparki najczęściej wykorzystuje przemysł górniczy, transportowy oraz zajmujący się robotami ziemnymi budowlanymi.
Rodzaje koparek dostępnych na rynku
Biorąc pod uwagę charakter wykonywanej pracy, koparki możemy podzielić na pracujące w ciągłym trybie lub cyklu przerywanym. Te pierwsze wykorzystuje się tam, gdzie poszczególne etapy pracy wykonuje się niemalże od razu bez żadnej przerwy.
Ze względu na osprzęt roboczy natomiast koparki dzieli się na modele przedsiębierne, podsiębierne, chwytakowe i zbierakowe. Na rynku dostępne są także minikoparki. Urządzenia przedsiębierne to doskonałe rozwiązanie, które wykorzystuje się do prac prowadzonych na dnie danego wykopu. Znajdą zastosowanie głównie w takich wykopach, które wyróżniają się stosunkowo dużą objętością. Najlepiej sprawdzą się przy oddzielaniu gruntów należących do kategorii I-IV.
Koparki podsiębierne to urządzenia, które ustawia się z reguły na krawędzi danego wykopu. A zatem pojazdami tymi nie zjeżdża się na dół. Wykorzystuje się je głównie do tworzenia odpowiednich wykopów pod budowę. Chwytakowe warianty natomiast stosuje się przy wybieraniu gruntów z mokrego terenu lub wody. Doskonale sprawdzą się nie tylko do tworzenia studniowych wykopów, ale także robienia ich pod mosty czy pogłębiania rzek lub kanałów. Koparki zbierakowe zaś to urządzenia, które można bez problemu wykorzystać zarówno na niewielkiej, jak i dużej przestrzeni. Są idealnym rozwiązaniem również do wąskich wykopów. Do trudno dostępnych miejsc poleca się głównie minikoparki.
Biorąc pod uwagę rodzaj podwozia, wyróżnia się koparki kołowe, gąsienicowe, kroczące lub takie, które umieszcza się na przyczepie czy innym pojeździe. Te ostatnie to rozwiązania, które nie mają własnego napędu.
Koparki dzieli się również ze względu na rodzaj napędu. Kategoria ta obejmuje rozwiązania spalinowe, elektryczne i spalinowo-elektryczne. Na rynku znajdziesz urządzenia różniące się także systemem sterowania. Biorąc pod uwagę ten parametr, wyróżnia się system mechaniczny, pneumatyczny, hydrauliczny czy elektryczny.
Jak wybrać odpowiednią koparkę?
Jak zatem wybrać optymalną koparkę? Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę rodzaj wykopu i do niego dobrać odpowiednie rozwiązanie. Jeśli zależy ci na możliwości wykonywania głębokich wykopów, najlepszą opcją będzie oczywiście koparka przedsiębierna. Model chwytakowy sprawdzi się przy stawianiu mostów. Każda ekipa budowlana natomiast często w swoim wyposażeniu ma minikoparkę. Dzięki niej bez problemu są w stanie zrobić wykopy tam, gdzie duża koparka miałaby problem ze względu na swój spory gabaryt.