Koparka jako skomplikowany mechanizm
Koparka to skomplikowany mechanizm, który ze względu na trudne warunki, w których pracuje często ulega uszkodzeniom. Jakie jego elementy psują i zużywają się najszybciej.
Koparki to urządzenia, bez których nie sposób byłoby wyobrazić sobie wydajne, bezpieczne i szybkie przeprowadzenie wielu prac budowlanych. Są używane między innymi do wykonywania wykopów, prac regulacyjnych w obrębie cieków wodnych, bagrowania, wykonywania fundamentów, prac rozbiórkowych lub uporządkowywania terenu. Ze względu na to, że to właśnie od nich w ogromnej mierze zależy bezpieczeństwo robót, a także fakt, iż narażone są one na duże przeciążenia, stan techniczny koparek wymaga stałej, szczegółowej kontroli.
Osobom, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w branży budowlanej lub pokrewnej, odpowiednie sprawdzanie stanu technicznego koparki może sprawić duże problemy. Wymaga to sporej wiedzy oraz odpowiedniego doświadczenia. Na szczęście nie jest tak, że zadanie to z góry jest skazane na niepowodzenie. Wielu potencjalnych trudności unikniemy, wiedząc, na jakie elementy tej maszyny powinniśmy zwrócić szczególną uwagę. Tę kwestię szczegółowo omawiamy w kolejnych akapitach.
Co najczęściej psuje się w koparce? Najważniejsze elementy
Koparka to bardzo skomplikowana maszyna, składająca się z wielu elementów, których działanie jest uzależnione od siebie nawzajem. Muszą one być projektowane i wykonywane w ten sposób, by zapewnić jak największą wytrzymałość – dotyczy to zarówno ich konstrukcji, jak i odpowiedniego doboru materiałów, z których są produkowane. Okazuje się to tym ważniejsze, że podczas pracy różne podzespoły koparki podlegają dużym obciążeniom. Jednym z elementów najbardziej narażonych na uszkodzenie i zużycie w toku normalnej eksploatacji są gąsienice. Wynika to przede wszystkim ze stałego kontaktu z trudnym podłożem, zawierającym między innymi kamienie, fragmenty korzeni i inne przeszkody.
Kolejna część, na którą należy zwrócić uwagę przy dokonywaniu oględzin koparki to z całą pewnością szyba. Do jej uszkodzenia może dojść między innymi w wyniku kontaktu ze spadającymi z łyżki fragmentami gruntu – w tym wspomnianymi kamieniami. Zagrożenie dla tego elementu stanowią też wystające konary drzew oraz elementy konstrukcyjne budynków. W razie zauważenia jakichkolwiek uszkodzeń szyby, należy bezzwłocznie wymienić ją na nową. W przeciwnym razie, jeśli dojdzie do jej pełnego pęknięcia, zagrożone będzie życie lub zdrowie operatora.
Podzespoły koparki – które najczęściej wymagają wymiany?
Poza uszkodzeniami, na sprawność poszczególnych elementów koparki wpływa również proces ich zużycia. Najszybciej postępuje on w przypadku:
- płynów eksploatacyjnych – mowa tu przede wszystkim o oleju silnikowym oraz płynie do układu hydraulicznego;
- filtrach – poza filtrami regulującymi pracę poszczególnych układów, nie należy zapominać o filtrze kabinowym, chroniącym operatora przed pyłami, spalinami i innymi niebezpiecznymi substancjami;
- lemieszach – stanowią one wymienny element łyżki, który bezpośrednio styka się z podłożem.