28 maja, 2020

Jak oszczędzać paliwo w koparce?

Wydatki na paliwo to jedna z najistotniejszych pozycji w kosztorysach większości firm budowlanych. Na szczęście nowoczesne sprzęty są dziś wyposażane w technologie, ułatwiające oszczędności w tym zakresie przy zachowaniu dotychczasowej efektywności prac. Nie bez znaczenia jest także wpływ na środowisko naturalne, na który uwagę zwraca coraz więcej przedsiębiorstw. Z jakich opcji we współczesnych koparkach warto zatem skorzystać?

Automatyczny bieg jałowy

Obniżenie zużycia paliwa możliwe jest między innymi dzięki funkcji automatycznego włączania biegu jałowego. Po określonym czasie nieaktywności (najczęściej kilka – kilkanaście sekund) silnik przełączany jest na wysokie obroty biegu jałowego, co prowadzi do obniżenia prędkości obrotowej, a tym samym oszczędności, o którą właśnie chodzi. Powrót do zwykłego trybu i pełni mocy wymaga tylko poruszenia dźwignią lub pedałem.

Wyłączanie silnika

Druga opcja, czyli wyłączanie silnika przy nieaktywności, przebiega analogicznie do automatycznego przełączania na bieg jałowy. Różnicą jest w tym przypadku czas, najczęściej kilka minut.

Tryb eco

Tryb ekologiczny wdrażany jest przez coraz większą liczbę producentów, choć – w zależności od koparki – szczegóły z nim związane mogą być różne. Często funkcja eco to po prostu obniżenie prędkości obrotowej silnika o kilka – kilkanaście procent. Niektóre firmy regulują przepływ pomp, by unikać wypływu bezwładnościowego z nadmiarowych zaworów przeciążeniowych i utrzymać maksymalnej efektywności funkcji kopania i obrotu. Ogranicza to straty w czasie przepływu, przekładając na poprawę efektywności. W takiej sytuacji uniknąć można obniżenia mocy maszyny.

Raporty systemowe

Nowoczesne koparki pozwalają także uzyskać z systemu telematycznego dane na temat efektywności wykorzystania paliwa. Czujniki sprzętu monitorują na bieżąco zużycie, by następnie – na etapie tworzenia raportów – umożliwiać generowanie zestawień i interpretowanie ich przez algorytmy. Łatwo w ten sposób zidentyfikować obszary, w których można wdrożyć ewentualne zmiany.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *