22 maja, 2020

Codzienne użytkowanie koparki

Regularne przeglądy sprzętu to nie wszystko. Aby utrzymać koparki i inne maszyny budowlane w dobrym stanie technicznym przez długi czas, należy zadbać nie tylko o ich prawidłową eksploatację, ale także o codzienne czynności serwisowe. Na co warto zwrócić uwagę przede wszystkim?

Opróżnianie odwadniacza

Opróżnianie odwadniacza to codzienne poranne zadanie. Podczas nocnych spadków temperatur może dochodzić do kondensowania pary wodnej, dlatego też operator rozpoczynający poranną zmianę powinien zwrócić szczególną uwagę właśnie na ten aspekt. W przeciwnym razie woda przedostawać się będzie do wtryskiwaczy i skutkować korozją.

Naciągnięcie gąsienic

Naciąg gąsienic zawsze powinien pozostawiać nieco luzu. Ten parametr najlepiej jest weryfikować przynajmniej raz w tygodniu. Zbyt mocne naprężenie będzie powodowało nadmierne zużywanie łańcucha i kół napędowych. Pomiar odległości między łańcuchem a ramą podwozia uwzględniać powinien rodzaj materiału, dlatego warto korzystać ze wskazówek zawartych w podręczniku operatora.

Filtr powietrza

Nie należy manipulować przy filtrze powietrza przed zapaleniem się kontrolki w kabinie. Złamanie tej zasady grozi przedostawaniem się do silnika resztek z ziarnistymi cząstkami stałymi. Konieczność oczyszczenia lub wymiany filtra zasygnalizowana zostanie systemowo. Większość nowoczesnych koparek dodatkowo zapewnia także możliwość monitorowania stanu filtra za pomocą odpowiedniego oprogramowania.

W przypadku konieczności wymiany filtrów dobrą praktyką jest inwestowanie w oryginalne części. Korzystanie z niesprawdzonych elementów kiepskiej jakości  to najprostsza droga do skrócenia żywotności silnika. Nowy silnik to spory wydatek, podczas gdy olej i filtr to zaledwie kilka procent całkowitych kosztów posiadania koparki.

Płyny chłodzące

Znaczenie ma także wybór płynu chłodzącego. W tym przypadku także warto skorzystać z rekomendacji producenta koparki. Pod żadnym pozorem nie należy tych produktów mieszać. Łączenie kilku różnych typów może skutkować nabraniem przez płyn konsystencji żelu, a następnie zatkania pompy wodnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *